Potřebujete poradit? +420 466 971 580
CZ

Společnost SMITHERS-OASIS

Jen málokterý florista či aranžér si umí představit svou práci bez aranžovací hmoty, mnohostranného pomocníka při aranžování květin. V současné době existuje neskutečné množství barevných a tvarových provedení.

Společnost Smithers-Oasis, s. r. o., se během své více než padesátileté historie stala hlavním výrobcem a distributorem aranžovací hmoty. Aranžovací hmota je pěnová hmota jemné struktury, která umožňuje pevné držení květinových vazeb a jejich snadné tvarování.
 
  Jak to vlastně začalo
  Na začátku padesátých let učinil chemik V. L. Smithers revoluci v aranžování květin. Ve své laboratoři vyvinul pěnu, jež rychle absorbovala vodu a sloužila jako základ pro aranžování čerstvých květin. Tento vynález, pojmenovaný Oasis, se postupně stal nejoblíbenějším a nejužívanějším materiálem při tvorbě živých květinových aranžmá. Jeho jedinečná struktura zásobuje stonky vodou a pomáhá tak květinám udržet dobrý vzhled a zvýšit trvanlivost květinových úprav.
Tak jednoduše vznikla v roce 1954 americká společnost Smithers-Oasis a stala se tak nejstarší firmou vyrábějící aranžovací hmotu. V současné době je rozšířena po celém světě a vlastní závody ve více než 20 zemích. První evropský výrobní závod byl postaven v Dánsku, a to v roce 1963.
Na českém trhu působí firma Smithers-Oasis od roku 1991. Původním výrobcem hmoty bylo JZD Svítkov, které ji produkovalo pod obecně rozšířeným názvem Florex. V roce 1997 se Česká republika oficiálně připojila ke společnosti Smithers-Oasis a o dva roky později došlo k postavení prvního výrobního závodu ve východních Čechách.
  Historie značky Smithers Oasis
  Postup výroby hmoty
  Před výrobou se vždy provádí laboratorní kontrola vstupních surovin. Prvním krokem výroby je vytvoření směsi, složené ze syntetické pryskyřice, nadouvadla, barviv a aditiv. Zhruba 48 kilogramů směsi se důkladně promíchá a nalije do formy, kde během sedmi až osmi minut vypění do objemu zhruba 1,5 m3. Po vytvrzení se blok aranžovací hmoty z formy vyjme a odveze do skladu. Bloky se následně řežou na pásových pilách na menší kusy. Hloubka standardně vyráběných cihel je 20, respektive 23 cm, šířka 10 cm, respektive 11cm, se shodnou výškou 77 mm. Z jednoho bloku se vyrobí 740 cihel Florex (rozměr 20 x 10 x 7,7 cm).
Málokoho by napadlo další možné využití aranžovací hmoty. Prostřednictvím pardubické společnosti se pěna dostává do celé Evropy a používá se ve zdravotnictví pro jednorázovou přepravu orgánů a plazmy. Postup výroby je totožný s produkcí aranžovací hmoty, nepřidává se však barvivo a použije se jiné množství aditiv.
 
   Základem je kvalita
  V České a Slovenské republice je obecně zažitým synonymem pro aranžovací hmotu název Florex. Mezi odběrateli se tak označují i produkty společnosti Smithers-Oasis. V poslední době dochází stále častěji k prodeji plagiátů, a to právě pod tímto zažitým názvem. Výrobky se od originálních liší zejména kvalitou. Pokud aranžovací hmota splňuje všechna kritéria – správná buněčná struktura, rychlost nasávání vody, rovnoměrné rozložení nasáté vody v celém objemu, minimální ztráta vody, pevnost a hodnota pH – je označena známkou kvality Oasis® Floral Foam a jde o originál.

   Stále nějaké novinky
  Společnost Smithers-Oasis pracuje ve svých laboratořích na celém světě na neustálém zlepšování kvality výrobků. Velký důraz se klade na nezávadnost vůči životnímu prostředí. Původně plastové podložky jsou nahrazovány recyklovatelným papírem, dřevěnými náhražkami či drátky.
Sortiment společnosti obohacuje nabídka floristických doplňků, jako lepidel, pásek či speciálních sprejů. Jejich výrobcem je společnost Floralife Europe GmbH, která se v loňském roce stala součástí firmy Smithers-Oasis, s. r. o.
Další články