Potřebujete poradit? +420 466 971 580
CZ

Postup namáčení zelené hmoty

Aranžovací hmota je výjimečný a praktický materiál, který naprosto zásadním způsobem usnadňuje každodenní práci floristům a aranžérům. Je skoro nepostradatelná při tvorbě květinových dekorací, zejména živých květin. Jde o vysoce pórovitý materiál, který umí perfektně zadržovat vodu. Tu pak klidně i s přidanými živinami předává do stonků rostlin a udržuje je v lepší kondici po delší dobu. Jakkoliv se namáčení aranžovací hmoty může zdát snadné, dá se i snadno zkazit. Správný postup je přitom nesmírně jednoduchý.

 1. Naplňte nádobu čerstvou vodou a položte OASIS® aranžovací hmotu nebo správně uříznutý kus cihly na hladinu vody.
 2. Nádoba by měla být minimálně dvojnásobně vyšší než kostka a měla by mít dostatek prostoru na obou stranách, aby voda mohla kostku volně omývat a kostka tak bez překážky absorbovala vodu.
 3. Cihlu pokládejte na hladinu vody vždy logem nahoru.
 4. Nechte samovolně aranžovací cihlu nasát vodou, dokud se nepotopí. Doba nasátí je cca 90 sekund.
 5. Cihly nikdy nezatlačujte pod vodu ani je neobracejte ve vodě.
 • Nikdy nenalévejte z vrchu na kostku vodu! Vyměňujte pravidelně vodu a pečlivě čistěte nádobu čističem Floralife® Cleaner - Čistič, aby se v ní netvořily bakterie.
 • Pokud budete pokládat více cihel na sebe - sloupec, měla by se mezi ně vložit hliníková folie, igelit nebo tenká vrstva suché hmoty Oasis® SEC. Tím se zabrání odtoku vody z horních cihel směrem dolů.
 • Nezapichujte nikdy stonek do již existujícího otvoru v hmotě, neboť hmota v tomto místě může být poškozená. To pak může vést k tomu, že květina nepřijme dostatek vody.
 • Zapichujte stonek květin vždy dostatečně hluboko do aranžovací hmoty.
 • Stonky květin mějte vždy šikmě seříznuté.
 • Vodorovně položené věnce udrží vodu delší dobu, než věnce postavené na výšku nebo zavěšené. Pokud jste věnce zpracovávali ve svislé poloze nebo zavěšené, doporučujeme doplňovat vodu a přes noc je pokládat do vodorovné polohy.

Další články